UPIKE seal

University of Pikeville announces spring 2019 Dean’s List

Thomas R. Hess, Ph.D., dean of the College of Arts and Sciences; Howard Roberts, Ed.D., dean of the Coleman College of Business; and Karen Damron, Ph.D., dean of the Elliott School of Nursing, have released the names of the top students at the University of Pikeville for the spring 2019 semester. To qualify for the Dean’s List, students must be full-time and receive a grade point average between 3.5 and 3.9. Students earning a 4.0 grade point average are named to the President’s List.
 
COLLEGE OF ARTS AND SCIENCES
 
Bell County: Kelsie Dean and Nicholas Turner of Pineville; and Kateri Turner of Lost Creek.

Boyd County: Adara Lee of Catlettsburg.

Bullitt County: Hailey Free of Shepherdsville.

Fayette County:
Lauren Burgess of Lexington.

Fleming County: Ethan Duncan of Flemingsburg.

Floyd County: Josiah Carnes, Jason Harris and Destiny Waddle of Banner; Audrey Caudill of Bevinsville; William Salisbury of Ivel; Zachary Caldwell and Chelsea Wright of Prestonsburg; Jacob Baker and Peyton Prater of Printer; Kirklin Newsome of Teaberry; William West of Tram; and Andrea Justice of Weeksbury.

Franklin County: Tyrone Hayden of Frankfort

Garrard County: Andrew Cumby of Lancaster.

Jefferson County: Alexus Burch of Louisville.

Johnson County: Miranda McPeek of Van Lear.

Knott County: Adam Hotelling of Hindman.

Lawrence County: Russell Collier of Martha; and Marcella Garcia and Raymond Terry of Louisa.

Letcher County: Jeremy Goodson of Jenkins; McKenzie Gibson of Neon; and Dustyn Reinstetle and Sara Coots of Whitesburg.

Madison County: Aaron Slone of Richmond.

Magoffin County: Destiny Manns of Salyersville.

Martin County: Timothy Butcher of Debord; Christen Fraley, Megan Stepp and Katelyn Newsome of Inez; Jay Austin Moore of Lovely; and Zachary Mollett of Tomahawk.

Mason County: Alexis Reed of Maysville.

Perry County: Ashleigh Bryant of Bonnyman; Braxton Whitmore of Chavies; Allison Eldridge of Cornettsville; and Cameron Halcomb of Viper.

Pike County: Hunter Swindall of Ashcamp; Hannah Casey of Belcher; Taylor Hatfield of Belfry; Ashley Belcher of Elkhorn City; Johnathan Miller of Feds Creek; Madison Smith and  Summer Smith of Hardy; Jacob Adkins and Ashlee Cherchio of Kimper; Caitlyn Bowman and Myranda Cline of McAndrews; Kirsten Moore of McCarr; Savannah Preece of Phelps; Michael Hopson, Brianna Akers, Corbin Bentley, Bryan Boyer, Cory Fields, Alexis Hall, Kenton Hall, Christian James, Larissa Jones, Alannah Little, Summer Maynard, William Padget, Bailey Ratliff, Jasmine Ratliff, Emily Roberts, Alona Rogers, Devin Syck and Marissa Tucker of Pikeville; Brittany May and Hannah Mullins of Raccoon; Siera Dotson of Ransom; Jacob Bowling and Coy Holstein of Shelbiana; Caleb Varney of Sidney; Kaylee Fannin, Christopher Reynolds and James Roberson of Stopover; Logan Tackett of Varney; and Sydney Moore of Virgie.

Pulaski County:  Maggie Sheffer of Science Hill; and Lloyd Sean Haynes and Elisabeth Latham of Somerset.

Rockcastle County: Emme Barker of Mt. Vernon.

Scott County: Haley Osborne of Georgetown.
 
Warren County: Brittany Reels of Bowling Green.

Wolfe County: Michalia Lane of Campton; and Autumn Chaney of Hazel Green.
 
Out of state: Noelani Simpson of Fontana, Calif.; Brianna Novak of Brighton, Colo.; Dylan Martin of Manchester, Ga.; Jennifer Peck of Fort Wayne, Ind.; Jessica Wolfe of Kettering, Ohio; Alexander Hoffman of Newark, Ohio; Paul Sacks of Vandalia, Ohio; Ashonda Underwood of Zanesville, Ohio; Kaitlyn Puckett of Breaks, Va.; Riley Mullins of Clintwood, Va.; Daniel Dockery of Duffield, Va.; Sarah Elswick of Grundy, Va.; Charles Maxwell of Salem, Va.; and Kyle Evans of Williamson, W.Va.

International: Johnathon Duff of Regina, Saskatchewan, Canada; Yurleis Estrada Chavez of Barranquilla, Columbia; Maria Hurtado Morales of Bogota, Columbia; Susanna Vollmann of Vellberg, Germany; and Martyn Icke of Somerset, Tasmania.

COLEMAN COLLEGE OF BUSINESS
 
Adair County: Hannah Absher of Columbia.

Boone County: Bradley Cleveland of Walton.

Boyd County: Jenna Layne of Catlettsburg.
 
Floyd County: Brooklyn Newsome of Harold; and Emily Hamilton of Prestonsburg.

Grant County: Dustin Shively of Dry Ridge.

Greenup County: Austin Helms of Worthington.

Jefferson County: Derek Northington of Louisville.

Johnson County: Lauren Nelson of Wittensville.

Kenton County: Alexander Thurza of Crestview Hills.
 
Magoffin County: Joshua Ervin of Salyersville.

Martin County: Tristan Stevens of Lovely; and Zachary Mollett of Tomahawk.
 
Montgomery County: Austin Adams of Jeffersonville.
 
Perry County: Joshua Garry of Avawam; and Emilie Hicks of Slemp.

Pike County: Kala Newsome of Elkhorn City; Anthony Allen, Christian Hagy, Ryan Hernandez, Mason Hess, Austin Justice, Alannah Little, Hunter Lowe, Charles McClain, Braxton Parsley and Jonathan Ray of Pikeville; Joshua Jones of Rockhouse; and John Stewart of Varney.

Out of state: Kaseem Wedderburn of Lauderdale Lakes, Fla.; Joshua Green of Palm Harbor, Fla.; Jillian Duncan of West Palm Beach, Fla.; Brandon McCloud of Augusta, Ga.; Elisha Hicks of Dallas, Ga.; Matthew Tobbe of Bolingbrook, Ill.; Sean Cook of Cincinnati, Ohio; Andrew Brabant of Struthers, Ohio; Emma Stiltner of Grundy, Va.; and Adam Dillon of Matewan, W.Va.

International: Luke Lubiniecki of Regina, Saskatchewan, Canada; Maria Camila Agudelo Cepeda of Bogota, Columbia; Edgardo Miranda Ortiz of Santa Tecla, El Salvador; Luis Gayoso of Tujillo, Peru; and Martyn Icke of Somerset, Tasmania.

ELLIOTT SCHOOL OF NURSING
 
Perry County: Cheikh Ndiaye of Bonnyman.

Pike County: Kelsie Fuller of Feds Creek; Jonathan Mullins, Heather Richards and Brittany Tackett of Pikeville; and Janesha Keene of Shelbiana.

Wolfe County: Ashley Gaggley of Campton.

Out of State: Emily Tull of Baltimore, Md.; and Ashonda Underwood of Zanesville, Ohio.

-UPIKE-