News & RSS Feeds


University of Pikeville announces fall 2017 Dean’s List

January 22, 2018 12:00 AM
Pikeville, Ky.
Thomas R. Hess, Ph.D., dean of the College of Arts and Sciences, Pamela L. Gilliam, Ed.D., interim dean of the Coleman College of Business, and Karen Damron, Ph.D., dean of the Elliott School of Nursing, have released the names of the top students at the University of Pikeville for the fall 2017 semester. To qualify for the Dean’s List, students must be full-time and receive a grade point average between 3.5 and 3.9. Students earning a 4.0 grade point average are named to the President’s List.

COLLEGE OF ARTS AND SCIENCES

Pike County: Kendra Jaylee Gannon, Caitlyn M. Hunt and Amber N. Stanley of Belfry; Jessica Danielle Stanley and Rebecca S. Webb of Canada; Jordan Tyler Justice and Terry W. Ratliff of Elkhorn City; Madison F. Smith of Hardy; Alexandra J. Chaney and Ashlee M. Cherchio of Kimper; Courtney D. Bowman of McAndrews; Chelsea M. Fannin and Cassie M. Gearles of Phelps; Larry Jacob Hamilton and Brianna M. Slone of Raccoon; Antonia L. Johnson of Robinson Creek; Kelsie M. Williams of Rockhouse; Sarah Lenae Adkins of Shelbiana; Olivia E. Charles and James H. Roberson of Stopover; and Larissa Faith Jones and Amanda D. Shannon of Virgie.

Students from Pikeville include: Allen E. Abshire, Christopher B. Adkins, David L. Chapman, Cory L. Fields, Terrionna K. Gannon, Franklin Isaac Hall, Cameron T. Hamilton, Caleb S. Harris, Zackery Ryan Hill, Anna M. Kowalok, Austin M. Kranzman, Lisa Marie Kelly Lowe, William Jacob Padgett, Jasmine L. Ratliff, Tommy J. Ratliff, Cody R. Riddle, Taylor S. Rowe, William A. Scott, Melissa Dawn Slone, Stephen Matthew Smith, Rachel E. Stacy, Lillie M. Stewart, Devin K. Syck, Hannah P. Thacker, Wesley I. Thacker, Elizabeth H. Tritschler, Marissa H. Tucker and Roman A. Yancey.

Breathitt County: Kateri A. Turner of Lost Creek. Carter County: Mayghan R. Colley of Grayson.

Clinton County: Blake Wellington Moody of Albany.

Fayette County: Lauren Nicole Burgess of Lexington.

Fleming County: Hayden Brent Moore of Flemingsburg.

Floyd County: Audrey Rose Caudill of Bevinsville; Dominique S. Mims and Micala B. Sode of Harold; Toni L. Keens of Melvin; Laura Grace Maynard and Ashley Mae Price of Prestonsburg; Abigail L. Branham of Stanville; and Cheyenne L. Case of Teaberry.

Franklin County: Daniel Bosse-Joseph of Frankfort.

Jefferson County: Aundrea A. Matchen and Shane Dallas Williams of Louisville.

Johnson County: Laura E. Keeton of Paintsville; and Thomas Allen McCormick of Tutor Key.

Knott County: Hannah R. Gunnell of Carrie; Adam C. Hotelling of Hindman; and Maggie A. Wilkes of Pippa Passes.

Laurel County: Ashlee Nicole Jones of Lily.

Lawrence County: Raymond M. Terry of Louisa.

Letcher County: Reily A. Catto, Michael G. Elswick and John T. Johnson of Jenkins; Alexis N. Stambaugh and Haley Michelle Mullins of McRoberts; McKenzie R. Gibson of Neon; and Kara J. Collins and Dylan Shannon Fultz of Whitesburg.

Magoffin County: Destiny P. Manns of Salyersville.

Martin County: Christen M. Fraley and Dylan Mitchell James of Inez; Marcella K. Garcia of Pilgrim; and Emily E. Waller of Tomahawk.

McCreary County: Cortney B. Dixon of Pine Knot and Johnathan Christopher Yancey of Whitley City.

Oldham County: Christopher R. Figg of Crestwood.

Perry County: Michael-Seth Carder Napier of Bonnyman; Jordan T. Childers, Morgyn Baylee Dixon, Malik K. Henry and Jordan T. Olinger of Hazard; and Amanda K. Back and Michaela Faith Stidham of Vicco.

Pulaski County: Adison N. Corder of Somerset.

Russell County: Lucas Brentley Bault of Russell Springs.

Whitley County: Hunter William Asher of Rockholds.

Out of state: Noelani Simpson of Fontana, Calif.; Dylan R. Martin of Dallas, Ga.; Brandon M. Dubuc of Auburn, Maine; Victoria Brianna Dyson of Jennings, Mo.; Hayley Leanne Davis of Harrison, Ohio; Sylvia M. Griffith of South Point, Ohio; Camron R. Parsley, of Wheelersburg, Ohio; Nicole Winters, of Osceola Mills, Pa.; Jeremiah Avrose Martin, of Seneca, S.C.; Shelby Gene Schilling of Murfreesboro, Tenn.; Sarah Renia Elswick, Emma Krae Stiltner and Lauren Shae Stiltner of Grundy, Va.; Jackson Reece Porter of Jonesville, Va.; Daniel Ray Dockery of Duffield, Va.; Alicia R. Raymond of Gate City, Va.; Andrea Brooke Ball of Norton, Va.; Savanah N. Ryder of Janesville, W.Va.; Garrett T. Bevins of Red Jacket, W.Va.; Joel K. Pool of Varney, W.Va.; and Marissa D. Roberts of Williamson. W.Va.

International: Maria Andrea Hurtado Morales of Bogota, Colombia; Lais Marcelino de Oliveir of Franca, Brazil; Johanna Isabel Delgado Cruz of Loja, Ecuador; and Nelson Arismendy Muniz of Santo Domingo, Dominican Repbulic.

COLEMAN COLLEGE OF BUSINESS

Pike County: Aaron S. Bailey of Elkhorn City; Christopher D. Bowyer, Devin M. Gayheart, Nicole Lynn Hall, Ryan M. Hernandez, Cheng-Wei Lee, Hunter B. Lowe, Katelyn M. Tackett and Cody E. Thornbury of Pikeville; Minnie N. Gilley of Shelbiana; Triston L. McNeese of Stopover; and John C. Stewart of Varney.

Boone County: Bradley P. Cleveland of Walton.

Boyd County: Austin T. Harris of Ashland.

Clark County: Sierriah S. Collins of Winchester.

Elliott County: Jonathon D. Sloas of Sandy Hook.

Floyd County: Andrew P. Letscher of Harold.

Grant County: Dustin L. Shively of Dry Ridge.

Jefferson County: Samantha Ann Basham, Charles E. Jacoby and E’moni M. Washington of Louisville.

Madison County: Abigail M. Helwig of Richmond.

Martin County: Tristan A. Stevens of Lovely.

Montgomery County: Austin G. Adams of Jeffersonville.

Morgan County: Noah B. Cox of West Liberty.

Pulaski County: Jacob Tyler Willis of Somerset.

Out of state: Matthew Ryan Peterson of San Jose, Calif.; Brandon L. McCloud of Augusta, Ga.; Troy Antwan Hill of Austell, Ga.; Matt Donald Housley of Suwanee, Ga.; Mallory Liversedge of Boise, Idaho; Morgan L. Lantvit of Bolingbrook, Ill.; Eric V. Tucker of Lemont, Ill.; Savanna A. Jurkovic of Saint John, Ind.; Jessica R. Frazier of McPherson, Kan; Hannah B. Lefler of Concord, N.C.; Anthony E. Allen of Webster, N.Y.; Sean T. Cook and Tyree N. Roberson of Cincinnati, Ohio; Matthew A. Diamond of Dayton, Ohio; Edward K. Miller of Wheelersburg, Ohio; and Alexandra M. Quill of N. Chesterfield, Va.

International: Bailey Horne of Bellerive, Australia; Juan Manuel Reyes of Cali, Colombia; Oscar Alejandro Pacheco Puentes of Santa Ana, El Salvador; and Francisco G. Quiteno Burgos of Santa Tecla, El Salvador.

ELLIOTT SCHOOL OF NURSING

Pike County: Jared H. Smith of Kimper; Lakyn Jade Dotson of Majestic; and Kerri L. Jordan of Stone.

Bell County: Morgan Elizabeth Thompson of Pineville.

Clark County: Sierriah S. Collins of Winchester.

Fayette County: Brynna Souels of Lexington.

Fleming County: Courtny J. Jolly of Flemingsburg.

Floyd County: Timothy Joshua Hall of Prestonsburg.

Lawrence County: Harley A. Abshire of Louisa.

Letcher County: Alyassa C. Lawson of Whitesburg.

Out of state: Cassandra M. Javier of Virginia Beach, Va.; and Ragan Ashley Cutright of Mt. Juliet, Tenn.

PATTON COLLEGE OF EDUCATION

Pike County: Amber N. Stanley of Belfry; Rebecca S. Webb of Canada; Ashlee M. Cherchio of Kimper; Courtney D. Bowman of McAndrews; Franklin Isaac Hall, Taylor S. Rowe and Rachel E. Stacy of Pikeville; Brianna M. Slone of Raccoon; and Amanda D. Shannon of Virgie.

Fayette County: Lauren Nicole Burgess of Lexington.

Floyd County: Toni L. Keens of Melvin.

Johnson County: Laura E. Keeton of Paintsville; and Thomas Allen McCormick of Tutor Key.

Knott County: Maggie A. Wilkes of Pippa Passes.

Letcher County: John T. Johnson of Jenkins.

Martin County: Dylan Mitchell James of Inez.

McCreary County: Johnathan Christopher Yancey of Whitley City.

Perry County: Michaela Faith Stidham of Vicco.

Pulaski County: Adison N. Corder of Somerset.

Russell County: Lucas Brentley Bault of Russell Springs.

Whitley County: Hunter William Asher of Rockholds.

Out of state: Jeremiah Avrose Martin of Seneca, S.C.; Alicia R. Raymond of Gate City, Va.; and Sarah Renia Elswick of Grundy, Va.

-UPIKE-
 
There has never been a better time to be a UPIKE Bear! APPLY NOW
UPike Tigers